Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXVI

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Değerli Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan deprem ülke olarak hepimizi derinden sarstı. Ailesi ve yakınları İzmir’de olan tüm çalışma arkadaşlarıma öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir daha böylesine acı olayların yaşanmaması hepimizin dileğidir. 

Sağlık ve güvenlik merkezli bir krizin yan etkilerini yönetmeye çalıştığımız zor günlerden geçiyoruz.  Ancak gündelik hayatın olağan akışı içinde bizleri yarınlara dair yüreklendiren gelişmeler de oluyor. Özellikle de bilim ve araştırmanın hayati değerini her geçen gün biraz daha anladığımız şu zaman diliminde üniversitemizin TÜBİTAK 2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde ilk 50 üniversite arasında yer aldığını görmek bizleri onurlandırdı.  26 Kasım 2020 Perşembe günü için planlanan BİLSAP Bilimsel ve Sanatsal Faaliyetleri Destekleme Programı Ödül Töreni hazırlıklarımız devam ederken heyecanımızı taçlandıran bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.  ‘Bilimsel teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘işbirliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik katkı ve ticarileşme’ olmak üzere dört boyutta 22 göstergeye göre hazırlanan endekste üniversitemizi çalışmalarıyla daha üst sıralara taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. 
 
Değerli Kültür Ailem, 

Çalışmaya ve üretmeye dair motivasyonunuzu etkileyen pek çok faktörle baş etmeye çalıştığınızın farkındayım. Bir yandan sağlık, güvenlik ve ekonominin baskısını üzerimizde hissederken öte yandan yaşamda üreterek var olmak için mücadele veriyoruz. Özellikle ekonomik açıdan ciddi bir durgunluğun yaşandığı bu dönemde Kültür ailesi olarak biz de standartlarımızı korumak, çalışma arkadaşlarımızın güvencesini sağlamak anlamında son 8 aydır ciddi bir efor sergiledik. Ancak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar şu aşamada önümüzdeki senenin sonuna kadar hassasiyetle yönetilmeyi gerektirecek düzeye ulaştı. Bu nedenle iş ve ekonomik dengeler gözetilerek yarı zamanlı çalışmayı ve ücretsiz izin başlığını bir seçenek olarak gündemimize aldık. Bu süre zarfında alınan kararların hiçbiri kişisel değildir. Tüm kararlar yaşadığımız zorlu sürecin istenmeyen sonucudur. Koşullar yol ayrımlarını karşımıza çıkarsa da Kültür’e emek veren akademik ve idari kadromuzdan her ismin bizim için çok değerli olduğunu bu vesileyle belirtmek ister, kendilerine teşekkür ederim. 

Değerli Kültür Ailem, 

Sağlık ve güvenlik içinde eski düzenimize dönebilmek hepimizin ortak temennisi. Bu kapsamda Destek Hizmetleri Daire Başkanlığımız, “COVID-19 Sonrası Yerleşkelerimize Geri Dönüş Tedbirleri Kapsamında” hijyen çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. Akademik ve idari kadromuzun kullandığı tüm ortak alanlarda Kasım ayında da geniş çaplı bir sterilizasyon çalışması yapılacaktır. İkinci dalganın ciddiyetine somut istatistiklerle dikkat çekilen bugünlerde hijyen, maske ve mesafe kurallarına çok daha dikkatle uyulmasını sizlerden özellikle rica ediyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Üniversite olarak Kasım ayında değerlerimiz ve misyonumuz için çok önemli iki tarih var. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve 24 Kasım Öğretmenler Günü.  İlkeleri ve devrimleriyle Kültür temellerinin ilhamı olan Atatürk’ü Anma Günü kapsamında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümümüz, Kültür Noktası ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığının ortak çalışmasıyla günün anlamını yansıtan güçlü bir program hazırlandı. Kültür Ailesi olarak bizi tanımlayan, gücümüzü aldığımız en temel değerimiz olan Atatürk’ün Ölüm Yıldönümü özelinde hazırlanan anma etkinliklerini katılımınızla desteklemenizi rica ediyor bu vesileyle Ulu Önderimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Dr. Bahar Akıngüç Günver
Mütevelli Heyet Başkanı