Skip to main content

İKÜ'de Uzaktan Eğitim

Dijital Eğitim

İKÜ'de Dijital Eğitim 23 Mart'ta Başladı

Değerli Öğrencimiz ve Saygıdeğer Ailesi,

Cumhurbaşkanlığımız ve Yükseköğretim Kurulu’nun “eğitime ara verilmesi” ve “2019-2020 Akademik Yılı Bahar Döneminde öğretimin uzaktan yapılması” yönündeki kararları çerçevesinde ise 23 Mart 2020 itibarıyla akademik faaliyetlerimizi dijital ortama taşıdık.

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak modern eğitimin en önemli bileşenlerinden biri olan dijital eğitimdeki 10 yıllık tecrübemiz ve gelişmiş teknolojik altyapımızla tüm öğrencilerimize eğitim hizmetini kesintisiz sunmaya devam ediyoruz.

Sağlıklı ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle,

Sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Prof. Dr. Erhan Güzel

Rektör

İKÜ'de Dijital Eğitim

İstanbul Kültür Üniversitesi teknolojinin bütün olanaklarından yararlanarak dijital eğitim altyapısını oluşturmuş ve bu yönde önde gelen eğitim kurumlarından biri olma başarısını göstermiştir. 2011 yılından bu yana CATs sistemi ile eğitim etkinliklerine zaman ve mekândan bağımsız erişim olanağı sunan İstanbul Kültür Üniversitesi, Yeni Koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı alınan tedbirler kapsamında geçilen Dijital Eğitim Uygulaması ile tüm yeteneklerini öğrenci ve akademisyenlerin hizmetine sunuyor. 

Sistemin 20 Mart'ta gerçekleştirilen test eğitimi aşağıdaki butona tıklayarak izleyebilirsiniz.

İKÜ DİJİTAL EĞİTİM PLATFORMU - CATS

CATS (Computer Aided Training & Educational Services) ders yönetim sistemi, Uluslararası üniversitelerce geliştirilen Sakai LMS yazılımının İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen uyarlamasıdır.

CATS Nedir?

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda İKÜ-CATS (Eğitim ve İşbirliği Yönetimi Sistemi) 2011 yılından beri kullanılmaktadır. CATS bir öğrenim yönetim sistemidir ve birçok araç içermektedir. Bu araçlar; İçerik Yönetimi, İş Birliği ve Ölçme Değerlendirme şeklinde üç ana başlık altında gruplandırılabilir.

CATS Yardım Videosu

ÖDEVLER

Ödevler öğrencilere duyurulur ve öğrenciler CATS üzerinden ödev yükleyebilirler.

DİJİTAL EĞİTİM

Öğrenciler eş zamanlı dijital eğitim kayıtlarına erişebilirler.

CATS'e GİT
DUYURULAR

Eğitmenler seçilen veya tüm öğrencilere ileti gönderebilir.

DERS MATERYALLERİ

Eğitmenlerin girdiği Sunum, PDF, resim gibi tüm ödev, kısa sınav ve sınav notları öğrencilerle paylaşılır.

CATS YARDIM

İKÜ CATs Uygulamaları

Üniversitemizde dijital eğitim platformu olarak, 21.yy öğrenim ihtiyaçlarının tamamını karşılayan araçlara sahip bir öğrenim yönetim sistemi olan İKÜ-CATS kullanılmaktadır. Örgün (yüz yüze yapılan) derslerin pek çoğunda destek olarak kullanılmasının yanı sıra bazı zorunlu dersler tamamen dijital eğitimle 6 yıldır CATS üzerinden verilmektedir. Ayrıca yine bu platformdan yıllardır Uzaktan Yüksek Lisans programlarımız yürütülmektedir. Diğer üniversiteler gibi tamamen dijital eğitim sürecine ani bir geçiş yapmak zorunda kaldığımız bu dönemde, üniversite olarak dijital eğitim için gereken güçlü bir altyapıya öncesinden sahip olmanın ve dolayısıyla üniversite olarak dijital eğitim konusunda hazır olmanın avantajı, öğrencilerimizin akademik yaşamlarında kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamıştır.

Kütüphane

Tüm yerleşkelerimizdeki kütüphanelerin fiziksel kullanımı durdurulmuştur. Sanal kütüphanemiz on binlerce e-kitap, e-dergi ve diğer elektronik kaynaklar ile https://kutuphane.iku.edu.tr/ adresinde tüm öğrenci ve çalışanlarımızın hizmetindedir. 

Eğitmenim

Dijital Eğitime Nasıl Başlarım?

 
Öğrenciyim

Dijital Eğitime Nasıl Katılırım?

 

Adobe Connect uygulamasını bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Uygulamayı cihazınızın özelliklerine göre aşağıdaki linklerden indirdikten sonra exe dosyasını açıp ve Install butonuna tıklayarak kurulumunu yapabilirsiniz. Kurulumu tamamladıktan sonra size gönderilen sanal sınıf linkine tekrar tıklayarak derse katılabilirsiniz.

Windows için:  http://www.adobe.com/go/Connectsetup

Mac için: http://www.adobe.com/go/ConnectSetupMac 

DİJİTAL EĞİTİM İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
FARKLI ZAMANLI (ASENKRON) EĞİTİM

Farklı zamanlı dijital eğitimde, eğitim materyali sayısal ortamda öğrencilere sunulur. Öğrencilerle eğitmen farklı zamanlarda soru-cevap gibi yöntemlerle etkileşime girer.

EŞ ZAMANLI (SENKRON) EĞİTİM

Eş zamanlı dijital eğitimde, öğrencilerle eğitmen elektronik ortamda (video konferans, TV gibi) eş zamanlı olarak bulunur. Ders bu ortamda etkileşimli olarak işlenir.

İKÜ E-Kampüs Hizmete Açıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında “İKÜ Sanal Banko” adlı yeni bir hizmet sistemini 30 Mart 2020 Pazartesi itibarıyla devreye aldık. İKÜ Sanal Banko; pandemi nedeniyle eğitim sürecine dijital devam eden öğrencilerin ihtiyaç duydukları başlıklarda çözüm üretmek üzere çalışacak.

İKÜ Sanal Banko çalışması kapsamında;

 

  • Öğrenci İşleri
  • Mali İşler
  • Uluslararası İlişkiler
  • Kültür Noktası
  • Kütüphane
  • Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  • Revir (Öğrenci)
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
  • Revir (Personel)
  • İnsan Kaynakları sanal ofisleri hizmete açılmıştır.

Sanal Ofislerimize CATS sistemine login olarak erişebilirsiniz.

Haberler ve Duyurular

Dijital eğitim sürecinde üniversitemizin tüm duyuru ve haberlerine bu alandan erişebilirsiniz.

İstanbul Kültür Üniversitesi Hibrit Eğitim Modeli Test Yayını 
İstanbul Kültür Üniversitesi Hibrit Eğitim Modeli test yayını, 13 Ekim Salı günü Rektör Yardımcımız Prof. Dr.
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXIV
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr.
İstanbul Kültür Üniversitesi
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Hakkında Duyuru
İstanbul Kültür Üniversitesi Senatosu, 10.09.2020 tarihinde toplanarak, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığının 04.0

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Bilgilendirme Bültenleri

İstanbul Kültür Üniversitesi, COVID-19 pandemisi hakkında öğrenci ve personelini bilgilendirmek amacıyla Türkçe ve İngilizce olmak üzere günlük bültenler yayınlamaktadır. İngilizce bültenler için lütfen tıklayın...